Co to jest styl skandynawski?

21.04.2020

Jeśli szukasz informacji dotyczących charakterystyki stylu skandynawskiego, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim ciekawostki na temat wnętrz w tym nurcie. Ta szczególna filozofia życia i moda z krajów północnej Europy wyróżnia się zamiłowaniem do natury, funkcjonalnością oraz prostotą. Zarówno meble, jak i dodatki do domu w stylu skandynawskim są doskonałą opcją dla miłośników przytulnych pomieszczeń z klasą.

Duńczycy zachowali rodzinne tradycje, jednocześnie modernizując techniki wykończenia. Wybierając modę skandynawską, otrzymasz cieplejsze, jaśniejsze wnętrze, w którym każdy poczuje się dobrze. Meble o minimalistycznym designie ułatwią Ci życie i sprawią, że wszystko stanie się prostsze. Na czym jednak dokładnie polega ten styl? Przeczytaj ten artykuł, a poznasz odpowiedź na to pytanie.

Świat skandynawskiego designu

Przez wiele lat świat zmieniał się w galopującym tempie, a wraz z nim sztuka, filozofia i wyposażenie wnętrz. Tak naprawdę styl skandynawski powstał po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wówczas w szczególności duńskie meble zyskały ogromną popularność. W latach 40. i 70. zaczęły pojawiać się wielkie marki, oferujące ekskluzywne, stylowe dodatki, którymi wiele osób zachwyca się do dziś.

Skandynawia nie jest jednolitym obszarem o podobnych nawykach i zwyczajach, lecz grupą krajów. Nazwa ta może być różnie postrzegana w zależności od osoby. Tradycyjnie termin ten odnosi się do Europy Północnej: Norwegii, Szwecji i Danii. Obecnie jednak definicja została poszerzona i obejmuje Finlandię, Islandię, a nawet Grenlandię.

Chociaż istnieje kilka podobieństw historycznych i kulturowych między tymi narodami, nie można zaprzeczać, że różnice także są widoczne. Historia ich zjednoczenia pod szyldem stylu skandynawskiego zaczęła się od zmiany filozofii społecznych pod koniec XIX wieku.

 

Taca śniadaniowa: kawa, bułka i rogalik

Moda czy sztuka życia?

Chcąc zaprezentować styl skandynawski, na myśl przychodzą 2 słowa: funkcjonalność i minimalistyczny wygląd. Rzeczywiście, meble i dodatki opierają się na tych dwóch aspektach, dzięki czemu dom jest ciepły, a życie w nimi - prostsze. Moda skandynawska nie podąża za luksusem i przepychem. Zwykle koncentruje się ona na konstrukcji, która ukierunkowana jest na maksymalizację komfortu i jakości. Jest to swego rodzaju podstawa elegancji i powrót to źródła.

Wygoda, modułowość, przestrzeń do pracy i funkcjonalność zawsze wygrywa w koncepcji krajów z północy. To jednak wyklucza cenne materiały lub delikatne tkaniny, które mogą zaoferować jedynie swój piękny wygląd. W tym sensie należy zrozumieć, że wnętrze skandynawskie jest „wyrafinowane” przez swoją prostotę. Jest oczyszczone ze wszystkiego, co nie jest przydatne.

Inspirowany naturą i ekologiczny

Oceniany dziś jako elitarny, motyw skandynawski jest w rzeczywistości stylem pomocniczym. Aby zdobyć surowce, projektanci (w szczególności szwedzcy) udali się w najbliższe miejsce, czyli do lasu. Czyniąc to, stworzyli ekologiczny trend i sposób życia na długo przed tym, zanim zrobiło się to modne.

Styl skandynawski ściśle przestrzega czterech głównych punktów zrównoważonej produkcji. Są to:

  • kontrola pochodzenia materiału,
  • kontrola transportu,
  • stosowanie materiałów nadających się do recyklingu,
  • produkcja części w taki sposób, aby były bardzo wytrzymałe.

Trzeba powiedzieć, że społeczność Skandynawii żyje w zgodzie z naturą, często mając z nią kontakt. Ten sposób bycia wyraźnie widać w organicznych formach mebli, jasnym i naturalnym drewnie oraz sezonowych kolorach (np. zieleń przypominająca delikatny kolor trawy, intensywna żółć słońca). Skandynawscy projektanci wiedzą, jak uchwycić lub rozproszyć światło, które jest ograniczone na niektórych obszarach Europy Północnej. Ta potrzeba dbania o „jasność” tłumaczy charakterystykę stylu skandynawskiego, która objawia się w braku zasłon lub licznymi miejscami na świeczki.

Paleta neutralnych kolorów

W skandynawskiej tradycji priorytetem jest kolor biały, który zapewnia maksymalne odbicie światła podczas długich zim. Jasna paleta inspirowana naturą, w której dominuje beż i odcienie szarości, przyczynia się do stworzenia atmosfery spokoju i harmonii. Jednak od pewnego czasu można także zaobserwować pojawienie się w stylu skandynawskim ciemniejszych kolorów, które wykorzystywane są jako dodatkowy kontrast dla innych elementów domowego wystroju. Może to być np. cała ściana pomalowana na czarno. Jednak te barwy nie powinny kojarzyć się z zimą i surowością. Dlatego priorytetowo traktowane jest oświetlenie. Dzięki odpowiednio dobranym lampom można sprawić, że wnętrze nabierze przytulnego charakteru.

 

Okrągłe lustro z czarną ramką wiszące na ścianie z białej cegły

Naturalne materiały

Jakie materiały najczęściej używane są do dekoracji wnętrz w stylu skandynawskim? Odpowiadamy poniżej.

Drewno

Minimalistyczna i spokojna atmosfera, w której wszystko jest w zgodzie z naturą - do takiego efektu dąży się, wybierając dodatki w stylu skandynawskim. W centrum uwagi jest drewno, które zwykle można znaleźć zarówno na podłogach, jak i w postaci mebli i elementów dekoracyjnych. Buk, jesion i sosna są szczególnie popularne ze względu na ich blady odcień

Metal

On również jest podstawą nowoczesnych, skandynawskich mebli. Współczesne modele są minimalistyczne i mają proste, geometryczne kształty. Kostki, kwadraty, prostokąty: stoliki kawowe lub nowoczesne szafki nocne wykonane są z metalu i drewna. Połączenie tych dwóch materiałów sprawia, że dodatki te wyglądają stylowo, jednocześnie promieniując ciepłem i zapewniając domownikom dobre samopoczucie. Duża wytrzymałość stali pozwala projektantom mebli tworzyć podstawy z cienkich metalowych prętów. Dzięki temu wyposażenie wydaje się lżejsze.

Tkaniny

Przyjemne i miękkie materiały są ważnymi dodatkami w skandynawskich wnętrzach. W szczególności można je znaleźć w sypialni: poduszki, narzuty i koce dodadzą przytulności każdemu pomieszczeniu. Tkaniny są stosowane w celu podkreślenia ciepła, które tak bliskie jest modzie Hygge - pewnego rodzaju motywu przewodniego promującego dobre samopoczucie w domu. Tekstylia w postaci miękkich pledów i narzut na łóżka są zatem obecne w skandynawskich wnętrzach, dodając im ciepła.

Inne materiały organiczne, takie jak wełna lub kamień również oferują elegancką prostotę, jednocześnie podkreślając zróżnicowanie tekstur znajdujących się w domu. Warto pamiętać także o zieleni: rośliny są niezastąpionymi dekoracjami każdej przestrzeni.

Meble skandynawskie - jakie są?

Główną właściwością skandynawskich mebli jest ich wysoka jakość wykonania. Najczęstszym materiałem stosowanym do produkcji jest drewno. Oprócz tego, że zapewniają one ciepłą atmosferę, są bardzo trwałe, a także idealnie komponują się z bielą typową dla nordyckiego wystroju.

Drzewa takie jak świerk, sosna, buk lub brzoza, zazwyczaj mają jasny kolor, dlatego są chętnie wykorzystywane, jako naturalne materiały do produkcji mebli i dodatków. Skandynawski styl łączy funkcjonalność z prostotą i ponadczasową elegancją, nadając priorytet takim rozwiązaniom, jak szafy z dużą ilością miejsca do przechowywania. Dzięki temu minimalizmowi więcej przestrzeni pozostaje w pomieszczeniu. 

Wybór akcesoriów

Aby udekorować swoje mieszkanie w stylu skandynawskim, wybierz odpowiednie dodatki. Od ich liczby, lokalizacji, a także kolorów zależeć będzie atmosfera całego pomieszczenia. Dlatego lepiej nie nadużywać akcesoriów - mają one stanowić jedynie miły akcent. Ponadto powinny zostać umieszczone w strategicznych miejscach, aby zharmonizować wnętrze. W zależności od wystroju należy starannie dobrać określone kolory. Wybierz pastelowe lub jasne odcienie, które dobrze odbiją światło, tworząc przyjemną i ciepłą aurę. Jeśli szukasz eleganckich ozdób w stylu skandynawskim do domu, odwiedź Sweetlittlehome.pl. Znajdziesz tam wysokiej jakości dodatki do wnętrz.

Podsumowanie

Praktyczne wnętrza w stylu skandynawskim są niezwykle popularne. Jeśli szukasz sposobu na proste i funkcjonalne udekorowanie swojego mieszkania lub domu, ten wystrój sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom i wymaganiom, jednocześnie podkreślając elegancję naturalnych materiałów. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w niewielkim lokum, czy też jesteś szczęśliwym posiadaczem wolnostojącej willi, filozofia z krajów północnej Europy z pewnością przypadnie Ci do gustu. Połączenie bieli, szarości, czerni z drewnem i miękkimi tkaninami wypełni każde pomieszczenie przytulną i ciepłą atmosferą. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu doskonale wiesz, czy styl skandynawski jest dla Ciebie.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl